Sterile Stainless Steel Gowning Bench
| Parameter | Value |
|---|---|
| Standard Widths | 16", 24", 36" |
| Minimum Width | 1' 4" (16") |
| Maximum Width | 3' 0" (36") |
| Standard Depths | 14", 16", 18" |
| Minimum Depth | 1' 2" (14") |
| Maximum Depth | 1' 6" (18") |
| Standard Heights | 19" |
| Minimum Height | 1' 7" (19") |
| Maximum Height | 1' 7" (19") |
| Manufacturer | Southwest Solutions Group_HCL |
| Lead Time | Ships in 8-9 Weeks |
| Model | 19 |
| Keynote | 12 56 70 |
| Assembly Code | E2010 |
| Author | AWright |
| Toll Free Number | 1-800-803-1083 |
| Property | Value |
|---|---|
| Includes Pricing | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Has MEP Connectors | No |
| Includes Sustainability | No |
| Primary Material | Stainless steel |
| BIMobject Category | Furniture: Chairs, Stools & Benches |
| IFC | Furniture |
| Omniclass | 23.40.70.11.14.21 |
| Omnia | No |
| Sourcewell | No |
| Equalis | No |
| Vizient | No |
| Systec | No |